Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

e-Fatura Türleri ve İptal, İade ve Değişiklik İşlemleri | Token E-Commerce

e-Fatura Türleri ve İptal, İade ve Değişiklik İşlemleri

• Temel Fatura’da, Fatura alıcıya ulaştığı andan itibaren geçerli kabul edilir.
• Ticari Fatura'nın Temel Fatura'dan farkı e-Faturaya sistem üzerinden iptal imkânı sağlamasıdır.
• Alınan Ticari Fatura'ya e-Fatura Uygulaması üzerinden RED / KABUL etme imkânı vardır.
• İADE faturalarının senaryosu Temel olmak durumundadır ve fatura tipi İADE olan e-Faturalara uygulama yanıtı gönderilememektedir.

e-Fatura sistemiyle GİB üzerinden alıcılara iletilen ve işlemi başarıyla tamamlanan faturalar iptal edilemez.

Ticari fatura gönderildiyse alıcıdan sekiz gün içinde reddetmesi istenebilir, ancak kabul yanıtı verilmişse ya da Temel fatura gönderilmişse alıcı tarafından iade e-Faturası gönderilmesi gerekmektedir.

Temel faturalar için ayrıca alıcı tarafında başka resmi kanallar üzerinden iptal işlemleri gerçekleştirilebilir: Örneğin Noter, KEP (Kayıtlı Elektronik Posta), Taahhütlü mektup, Telgraf, GİB İptal Portali.

Ticari Fatura’da, Fatura alıcıya ulaştığı andan itibaren 8. günün gece yarısına kadar alıcı tarafından KABUL veya RED edilebilir.

Ticari Fatura’da, 8 günün sonunda yanıt verilmeyen faturalar GİB tarafından KABUL edilmiş sayılır.

İptal süresini geçen Ticari Faturalar Token e-Belge Portali üzerinden İADE edilebilir.

Başarılı bir şekilde gönderilmiş ve imzalandı statüsündeki e-Arşiv faturalarınız Token e-Belge Portali üzerinden iptal edebilirsiniz.

Gönderici tarafından kesilen e-Arşivin İadesi tek taraflı bir işlem olup, e-Belge portali üzerinden İade işlemi yapılmamaktadır.

İade işlemlerinde mükellef tarafından saklanması gereken fiziksel bir belge ortaya çıkar. Bu belge Token e-Belge sisteminde, kayıt amaçlı olarak portale yüklenebilir, portalde bir belgenin iade durumuna çekilmesi iade işleminin tamamlandığını göstermez. Faturanın iade edilmesi, iade edildiği bilgisinin alıcıya bildirilmesi ve bilgisi dahilinde olduğunun teyit edilmesi gönderici sorumluluğundadır.

e-Arşiv faturada tek yönlü bir entegrasyon olduğu için karşı taraftan yanıt alınmamaktadır. Bunun yerine; karşı tarafın iade düzenlemesi veya sizin iptal/iade etmeniz gibi seçenekler mevcuttur. Token e-Belge sistemi üzerinden iade edilen bir elektronik arşiv faturanın iptal edilmiş halinin görseli portale yüklenip saklanabilir.

e-Arşiv fatura resmileştikten sonra 7 gün içinde iptal edilebilir. 7. günün gece yarısını aştığı takdirde, e-Arşiv fatura iptali yerine müşteriden iade faturası kesmesi talep edilmelidir.

Hayır, gönderilen e-Fatura üzerinde değişiklik yapılamaz. e-Fatura senaryosuna uygun iade veya iptal işlemi gerçekleştirilebilir. Temel e-Fatura ve Ticari e-Fatura senaryolarında iptal ve iade kuralları farklıdır.

Temel fatura, e-Fatura sistemi üzerinden reddedilemediğinden iade faturası kesilebilir veya harici yoldan faturanın kabul edilmediğini iletmek gerekir. (Örneğin: Noter, KEP (Kayıtlı Elektronik Posta), Taahhütlü mektup, Telgraf, GİB Portal üzerinden)

Token e-Belge Portalindeki sistem, tekrar gönderilebilecek faturaları algılamaktadır. “Başarısız Gönderiler” sekmesi altındaki listeleme alanından, tekrar gönderilebilecek durumda olan faturalar için “Tekrar Gönder” butonuna tıklayarak gönderebilirsiniz.