Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Kuyumcular için 2023 Yılı Fatura Kesme Mecburiyeti Kaç TL?

Türkiye’de mükelleflerin vergi ve fatura gibi yükümlülükleri, Vergi Usul Kanunu kapsamında düzenleniyor. İlgili kanunda, mükellefler için kâğıt fatura düzenleme sınırı bulunuyor. Güncel tutarlar ise 30 Aralık 2022’de yayımlanan 544 sıra nolu VUK Genel Tebliği’nde yer alıyor. Fakat kuyumcular için bu sınır, diğer sektörlere göre farklı hesaplanıyor. Peki, kuyumcular için fatura kesme sınırı ne kadar?

Kuyumcular İçin Fatura Kesme Mecburiyeti Ne Kadar?

514 sıra nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin yayımlandığı 2020’den bu yana kuyumcular için fatura kesme sınırı diğer sektörlere göre daha yüksek olacak şekilde belirleniyor. Tebliğde kuyumcular için fatura kesme mecburiyetinin, ilgili yılda duyurulan sınırın 3 katı olması gerektiği belirtiliyor.

2023 sınırlarını içeren 544 sıra nolu VUK Tebliği’ne baktığımızda ise fatura kesme mecburiyetinin 2.000 TL’den 4.400 TL’ye çıktığını görüyoruz. Buna bağlı olarak, kuyumcular için fatura kesme sınırı 2023 yılında 13.200 TL (4.400 x 3) oldu. Söz konusu sınır 2022’de 6.000 TL’ydi.

Yazar Kasalardaki Fiş Limitine KDV Dahil mi?

Fatura kesme mecburiyetinin içeriği ile ilgili soru işaretleri olabiliyor. KDV konusu da bunlardan biri. 2023 için belirlenen 13.200 TL, KDV dahil fiş tutarını ifade ediyor. Yani işlem başına, toplamda KDV dahil en fazla 13.200 TL’lik fiş kesebilirsiniz. Peki, bu sınırı aştığınızda ne yapmanız gerekiyor?

Yazar Kasa'dan Fiş Kesme Sınırını Geçen Kuyumcular Ne Yapmalı?

fatura kesme


Yani 13.200 TL’yi geçen her satış için kuyumcuların e-arşiv veya e-fatura kesmesi gerekiyor. Ek olarak işlem tutarı 13.200 TL'yi geçmese bile müşteri talep ettiği takdirde fatura kesmeniz gerekebilir.

Satış tutarı 13.201 TL olduğunda öncelikle yazar kasadan (ÖKC’den) fatura bilgi fişi kesmeniz, sonrasında da bu fişi faturaya dönüştürmesi için muhasebecinize iletmeniz gerekiyor. Bu süreçte operasyonel işlemlere takılmadan, zahmetsizce fatura kesebilmek için Beko 400 TR’yi kullanabilirsiniz. Beko 400 TR ile hiçbir sınıra takılmadan hızlıca ödeme alabilir, anında ödemeyi faturalandırabilirsiniz.

E-Arşiv Fatura Nasıl Kesilir?

Fatura kesme sınırını aşma durumu için e-arşiv fatura uygulamasına geçiş yapmanız gerekiyor. E-arşiv faturası kesmek için GİB E-Arşiv Portal, özel entegratör ya da 507 sayılı VUK Genel Tebliği’ne uyumlu bir cihaz kullanabilirsiniz. Hangi yöntemi tercih edeceğinize ise ihtiyaçlarınız dahilinde karar verebilirsiniz.

Örneğin GİB E-Arşiv Portal ücretsizdir. Fakat bu sistemi manuel kullanmanız ve her fatura kestiğinizde tüm bilgileri yeniden doldurmanız gerekiyor. Ayrıca hatalı bilgiler girme riski de oldukça yüksek. Özel entegratörlerde ise otomatik fatura kesebilirsiniz, fakat bu hizmeti almak için periyodik şekilde bütçe ayırmanız gerekiyor.

E-arşiv faturanızı ekonomik ve pratik bir şekilde kesmek için ise 507 sayılı VUK Genel Tebliği’ne uygun Beko 400 TR’yi kullanabilirsiniz. Beko 400 TR Android POS Cihazı ile %0 KDV tanımladığınız altın, pırlanta gibi kuyum ürünlerinizde, satış anında 805 istisna kodunu ekleyerek ödemenizi alabilir, anında e-fatura veya e-arşiv fatura oluşturabilirsiniz. Üstelik Beko 400 TR kullanmanız hâlinde mali mühür almanıza ve uzun süren başvuru sürecine girmenize gerek kalmaz. Kayıt sürecini 15 dakikada tamamlayabilir, e-fatura ve e-arşiv faturalarınızı tek tıkla kesebilirsiniz.

Detaylı bilgi için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.