Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

BEKO 400 TR Sıkça Sorulan Sorular | Token E-Commerce

BEKO 400 TR Sıkça Sorulan Sorular

Beko 400 TR’nin anlaşmalı olduğu bankalardan cihazınıza yükletmek istediğiniz bankaların şubesine giderek “Banka Üye İş Yeri Başvurusu” yapmanız gerekir. Başvuru sırasında, cihazın arkasında yer alan AX ile başlayan cihaz kodunun iletilmesi gerektiğinden yanınızda olması önemlidir. Başvurunuz onaylandıktan sonra, yetkili servisimiz cihazınıza ilgili banka uygulamasının yüklenmesi için randevu almak adına sizinle iletişime geçecektir.

Yazar kasa POS cihazı, yazar kasa ve POS cihazlarının birleşimi ile oluşturulan ve sadece ödeme işleminin yapılabildiği bir cihazdır. Beko 400 TR ise, Android olması sebebiyle içerisine farklı uygulamalar yüklenebilen bir platformdur. Bu sayede, içerisine banka uygulaması ile birlikte satış yönetimi ve e-fatura uygulamaları yüklenebiliyor ve satış yönetimi, ödeme tahsil edilmesi ve e-fatura kesilmesi işlemlerini tek cihaz üzerinde birleştiriyor.

Hayır. 500 TL ve altı işlemlerde müşteri bilgileri girilmeden e-arşiv fatura kesilebilir.

Evet. 400 TR tüm barkod okuyucularla entegre bir şekilde çalışabiliyor.

Evet. Bir işletmenin aynı anda birden fazla e-fatura özel entegratöründen hizmet almasında bir engel yoktur.

Evet. İşletmelerin fiziki ve dijital satışlarını birleştiren 400TR Android POS’ta faturalar otomatik şekilde ve e-fatura olarak düzenlenir. 2019 hesap dönemi brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzeri olan vergi mükellefleri, 1 Temmuz 2020’den itibaren e-fatura geçiş zorunluluğuna tabiidir. 400TR satın alındığında, otomatik olarak ve giriş bedeli ödemeden e-fatura sistemine geçiş yapmış olursunuz.

Evet. 400TR cihazı alarak, e-fatura sistemine geçişinizi kolaylıkla yaparsınız ve mali yükümlülüğünüzü yerine getirmiş olursunuz. E-fatura sistemine geçenler de, yazar kasa POS cihazlarını ödeme almak için kullanmaya devam edebilirler. Oluşturdukları e-faturalar için yazar kasa POS cihazlarından e-fatura bilgi fişi düzenleyebilirler.

Platform hizmetinize ait abonelik süresini uzatabilmek için; Token İş Yeri Platformu’na (isyerim.tokeninc.com) giriş yapıp, “Cihazlar ve Abonelikler” menüsü altından, hizmet paketi sonlanan cihazı seçip “Abonelik Uzat”a tıklayarak, Aylık/Yıllık hizmet paketinizi seçebilir veya Abonelik Kartı ile ödemenizi tamamlayabilirsiniz.

Platform hizmetinize ait ödeme yönteminizi güncellemek için; Token İş Yeri Platformu’na (isyerim.tokeninc.com) giriş yapıp, ardından “İşyeri Hesabı” menüsü altından, “Ödeme Yöntemleri”ne tıklayarak ödeme yönteminizi değiştirebilirsiniz.

Platform hizmetinize ait ödenmemiş bakiyenizi görüntülemek ve ödemenizi gerçekleştirmek için; Token İş Yeri Platformu’na (isyerim.tokeninc.com) giriş yapıp, “Cihazlar ve Abonelikler” menüsü altından, “Cihazlarım”a tıklayarak ödenmemiş bakiyenizi görüntüleyebilir ve ödemenizi tamamlayabilirsiniz.

TokenX platform üyeliğinizi sonlandırmak ve sistemden çıkış yapmak istiyorsanız, talebinizi terminal numaranızla beraber support@tokeninc.com adresine e-posta yolu ile bize iletebilirsiniz.