Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Ortak POS Nedir, Nasıl Alınır?

Hemen her işletmenin demirbaşları arasında bulunan POS cihazları, ödeme alışkanlığı sürekli değişen tüketiciler için önemli bir alternatif. Banka kartı, kredi kartı ve ön ödemeli kart hizmeti sunan finans kuruluşlarının sayısı artarken işletmelerin de müşteri memnuniyeti adına bu duruma hazırlıklı olması gerekiyor. Ortak POS ise bu süreçte her banka ve finans kuruluşu için ayrı bir POS cihazına ihtiyaç duyulmaması adına geliştirilen bir teknoloji. Peki, bu teknoloji nasıl çalışıyor?

Ortak POS Nedir?

Ortak POS, ödeme yapılan kartın hangi bankaya ait olduğu fark etmeksizin, yapılan tüm kartlı ödemeleri tek bir cihaz üzerinden kabul edebilmeyi sağlayan teknolojidir. Bu teknoloji öncesinde işletmeler, farklı bankalara ait kartlarla ödeme alabilmek için çok sayıda POS cihazı kullanmak durumunda kalıyordu. Ortak POS sistemi sayesinde ise tek bir cihaz, tüm kartlarla uyumlu şekilde çalışabiliyor. Bu cihazların nasıl çalıştığına yakından bakalım.

Ortak POS Nasıl Çalışır?

Ortak POS çözümü ile birden fazla bankaya ait POS uygulaması tek bir POS cihazında toplanıyor. Sistemin çalışması ise bu uygulamalar sayesinde otomatikleşiyor. Alışveriş yapan bir müşterinin kartı ile ortak POS üzerinden ödeme alındığında cihaz, kartı tanıyor ve hangi bankaya ait olduğunu tespit ediyor. Ardından işlemi, kartın ait olduğu bankanın menüsüne yönlendiriyor.

Kartın ait olduğu bankanın ortak POS uygulaması çalışmaya başlayarak tahsilatı yapıyor ve işlemi sonlandırıyor. Eğer kart sahibi bankanın uygulaması POS cihazında yoksa da süreç farklı işliyor. Bu gibi durumlar için işletme sahibi bir ana banka seçiyor. Cihazda uygulaması olmayan bankalara ait kartlarla gelen ödemeler, ana bankaya ait uygulama üzerinden gerçekleşiyor.

Ortak POS Nasıl Kullanılır?

Ortak POS çözümü, işletme sahiplerine kolay kullanım gibi bir avantaj da sunuyor. Bu cihazların kullanımı, tekil POS cihazlarıyla neredeyse aynıdır. Dolayısıyla bu sisteme geçiş yapıldığında POS cihazı kullanım alışkanlıklarının çok fazla değişmesine gerek kalmıyor. İşlemler POS cihazı üzerindeki ekran ve butonlarla kolayca yapılabiliyor.

Çalışma mantığı aynı olsa da kullanım süreci, cihazın marka ve modeline göre değişebiliyor. Bu nedenle ortak POS başvurusu yapan üye iş yerinin başvurusu onaylandığında, tercih edilen firmanın teknik personelleri işletmeyi ziyaret eder. Cihaz ve sistem kurulumunun ardından teknik personel, işletme sahibine cihazın kullanımı hakkında detaylı bilgiler verir. Olası kullanım problemleri ile ilgili de üretici firmayla iletişime geçerek bilgi alınabilir.

Hangi Bankalar Ortak POS Kullanıyor?


Bu sistemi kullanmaya başlamadan önce ortak POS kullanan bankalar hakkında bilgi sahibi olmak da önem taşıyor. Sistemden verim alabilmek için önceden anlaşma yapılan ve müşterilerin sıkça tercih ettiği bankaların, ortak POS uygulamasında olması gerekiyor. Ülkemizde hizmet veren bankaların büyük çoğunluğu bu sisteme dahil olmuş durumda. Bu nedenle ortak POS, işletmeler için geniş bir kullanım alanı sunuyor.

Ortak POS Cihazında Kaç Banka Var?

Ortak POS cihazında kaç banka olacağı, cihazın üretici firması ile bankalar arasındaki anlaşmaya bağlıdır. Yani kullanılan marka ve modele bağlı olarak erişim sağlanabilecek banka uygulamasının sayısı değişebilir. Bu nedenle tercih edilecek cihazda kaç farklı bankanın POS uygulamasının bulunduğuna dikkat edilmelidir.

Ortak POS’ta Banka Sayısı Değiştirilir mi?

Ortak POS’ların bir başka faydalı özelliği de içerisindeki banka sayısının değiştirilebiliyor olmasıdır. Başlangıçta kaç adet banka olursa olsun sonradan cihaza banka uygulamaları dahil edilebilir ve banka sayısı artırılabilir. Aynı şekilde tercih edilmeyen bankaların uygulamalarını cihazdan kaldırabilmek de mümkün.

Ortak POS’un Avantajları Neler?

Ortak POS’lar hem bankalar hem tüketiciler hem de işletmeler için birçok avantaj sunar. Bankalar kendi POS’larını hizmete sunmak yerine diğer bankalar ile ortak POS paylaşarak teknik destek, bakım, servis gibi birçok konuda maliyet avantajı elde ederler. Tüketiciler de kullandıkları kartların geçerli olduğu bir mağaza aramak durumunda kalmadan rahatça alışveriş yapabilirler.

Ortak POS’ların işletmeler için sunduğu avantajları ise şöyle sıralayabiliriz:

  • Her bankanın kredi ve banka kartı ile ödeme almaya imkân verir.
  • Ödül ve puan harcamaları da aynı cihazdan kabul edilebilir.
  • Her kartın ödemesi, ait olduğu banka üzerinden alındığı için takas komisyonu ödemeye gerek kalmaz.
  • Taksitli satışlar için uygundur.
  • Daha geniş bir müşteri kitlesine hitap etmeyi kolaylaştırır.
  • Çok sayıda POS cihazının getirdiği kalabalığı önler.
  • Kasalarda yer tasarrufu sağlar.
  • Tek bir priz ve tek bir telefon hattı ile çalışır.

Üye iş yerlerine yukarıdaki gibi pek çok avantaj sunan ortak POS cihazını siz de işletmenizde kullanabilirsiniz. Peki, ortak POS nasıl alınır?

Ortak POS Cihazı Nasıl Alınır?


Ortak POS cihazı almak için tek yapmanız gereken, bir üretici firma ile iletişime geçmek. Bu süreçte Koç Holding güvencesiyle hizmet veren Token Finansal Teknolojiler’den destek alabilirsiniz. Token tarafından hizmete sunulan ortak POS özellikli Beko 300 TR, 20 banka ve 4 yemek kartı uygulaması ile geniş bir müşteri kitlesine hizmet vermenize yardımcı olur.

2 yıllık Arçelik Pazarlama A.Ş. garantisi ve ücretsiz kurulum fırsatlarıyla Beko 300 TR Yazar Kasa POS cihazına hemen sahip olabilir, ortak POS teknolojisinin avantajlarından kolayca faydalanabilirsiniz.