Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Ödero'nun Güçlü Altyapısı ile Yenilikçi Ödeme Çözümleri

Ödeme kuruluşları temelde alıcı ve satıcı arasındaki fon transferi için ödeme hizmetleri vermek amacıyla kurulmuş, Merkez Bankası lisansına tabi kuruluşlardır. Ödeme kuruluşları satıcıların ödemelerini tahsil edebileceği yöntemler sağlarlar ve çok sayıda banka ile entegrasyona gerek kalmadan tek bir noktadan bu hizmetleri sunarlar. Alıcı için de kullanıcı dostu arayüzler/uygulamalar ve güvenli arka uç sistemler sağlarlar.

Elektronik para kuruluşları ise ihraç ettikleri “elektronik para” ile müşterilerinin, bu aracı kabul eden her türlü kuruluşta fiziki para ihtiyacına gerek olmaksızın ürün ve hizmet almalarına aracılık ederler. Bankaların sunduğu EFT/havale hizmetine benzer şekilde, müşterileri arasında elektronik para transferi yapılmasını sağlarlar.

Ödero’nun Kuruluşu ve Hedefi

Türkiye’nin lider ödeme sistemleri platform sağlayıcısı olan çatı şirketimiz Token Finansal Teknolojiler, fiziksel ödeme cihazlarındaki tecrübesini dijital ödeme çözümlerine aktarmak için 2020 yılında Token Ödeme Hizmetleri ve E-Para iştirakini kurdu. Bu hedefle, Token Ödeme Hizmetleri ve E-Para olarak, Ödero markasını kurduk ve 2022 yılının Ağustos ayında TCMB tarafından ödeme kuruluşu lisansını alarak hizmet sunmaya başladık. Ödero ile, online ödeme teknolojilerinde çözümler sunmayı ve fiziksel ödemelerle online ödemeleri birleştirerek, iş yerlerinin tüm ihtiyaçlarına tekil çözümler getirmeyi hedefliyoruz. Koç Holding’e bağlı şirketlerin kendi alanlarındaki liderlikleri gibi biz de kendi alanımızda önde gelen ödeme şirketi olma sorumluluk ve bilinciyle çalışıyoruz.

Ödero olarak kısa sürede ürün ve hizmetlerimizi hayata geçirip Koç Holding’e bağlı dayanıklı tüketim, enerji, otomotiv, turizm, gıda ve perakende alanlarında faaliyet gösteren dev şirketlerin ödeme hizmetlerine aracılık etmeye ve operasyonlarını kolaylaştırmaya başladık. Bu büyük organizasyonların sahip olduğu bayi ve servis ağları da farklı iş ilişkisi modelleri kurabilmemize olanak veriyor. Bu doğrultuda şirketlere; bayileri ve müşterileri ile farklı senaryolar kurgulayabilecekleri ödeme altyapıları sunarak her birinin fayda sağlayacağı, B2B2C diye adlandırabileceğimiz iş modelleri geliştiriyoruz.

İşbirliği yaptığımız her bir kurumun iç süreçlerindeki farklılıklar, tahsilat çözümleri ve raporlama ihtiyaçları, ek olarak uymak zorunda oldukları regülasyonlar, hizmet ve servislerimizde özelleştirme ihtiyacı oluşturuyor. Biz de Ödero altyapısını, farklı ihtiyaçları karşılayabilecek şekilde mümkün olduğunca parametrik kurgulamaya çalışıyoruz.

Ödero ile Dijital Ödeme Çözümleri

Ödero

Öğrenmeyi seven, gelişime açık, alanında uzman, zorluklardan kaçınmayan, en iyi olmayı amaçlayan yazılım mühendislerinden oluşan bir ekibe sahibiz. Bu ekip ile yeni nesil teknolojiler kullanarak güvenli, dayanıklı, çeşitliliği olan mimariler oluşturuyor; hizmet ve servislerimizi de bu altyapıların üzerinde geliştiriyoruz.

Microservis mimarisinde geliştirdiğimiz 25’in üzerinde modüler iş paketimiz, hâlihazırda hizmet veriyor. Java, .NET, react ve react native ağırlıklı olarak kullandığımız yazılım dilleri ve javascript kütüphaneleridir. Farklı ihtiyaçlar için ise Mysql, Cassandra, Postgresql veri tabanlarını kullanıyoruz. Redis ve Kafka ile işlemlerimizi hızlandırıyor, dağıtık ve asenkron hale getiriyoruz.

Gitlab üzerinde CI/CD süreçlerini yürütüyor, sağlıklı geçişler için güvenlik taraması ürünleri ve test otomasyonu kullanıyoruz. Üretim ortamında oluşabilecek sorunları en kısa sürede anlamak için alarm tanımları ve kontrol sorguları kullanıyoruz, hızlı aksiyonlarla müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmaya çalışıyoruz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası düzenlemeleri, tebliğleri ve faaliyet izinlerimiz çerçevesinde PCI-DSS Level-1 sertifikamız ile güvenlik ve doğruluktan taviz vermeden hizmet sunuyoruz. Mutabakat sistemlerimiz ile doğrulamalar ve kontroller yaparak korumalı hesaplarımızda hassas bir şekilde tahsilatları topluyor ve üye iş yerlerine dağıtımını yapıyoruz.

Ödero ile üye iş yerlerimize sunduğumuz hizmetleri şöyle sıralayabiliriz:

Hizmetlerimizle ilgili entegrasyon dokümantasyonları için linkteki sayfamızı inceleyebilir, detaylı bilgi için Ödero’yu ziyaret edebilirsiniz.