Android tabanlı yeni nesil ödeme cihazı BEKO 400TR

11.05.2020

Android tabanlı yeni nesil ödeme cihazı BEKO 400TR


COVID-19 salgını perakende ve hizmet sektörlerinde tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarının dönüşümüne ivme kazandırdı. Yapılan araştırmalara göre, pandemi döneminde elektronik ticaret hacmi, iki ay öncesine kıyasla 3 kat artarken; online satışlarda önümüzdeki beş yıl sonrası için planlanan büyüme hedeflerine, bir yıl sonra ulaşılacağı tahminleniyor. Mevcutta dijital platformların kullanıcısı olan yeni nesil tüketicilerin yanı sıra, kısa bir süre öncesine kadar internetten hiç alışveriş yapmamış tüketiciler de, insanlarla olan teması azaltarak salgının etkilerinden korunmak için, hem online alışveriş sitelerine kayıt oldular hem de online ödeme deneyimi ile tanıştılar. Pandemi dönemindeki online alışverişlerin neredeyse 35%’inden fazlası, ilk kez internet alışverişi yapan tüketiciler tarafından gerçekleşti. Kısa bir zaman öncesine kadar alıştıkları tek alışveriş deneyimi fiziksel mağaza içerisindeki satın alma deneyimi olan tüketiciler de, bu dönemin etkisiyle dijital tüketicilerin yeni nesil alışveriş alışkanlıklarını kazanıyorlar.

Bu dönemde fiziki mağazacılıkta, alışverişlerin sosyal mesafe kuralları gözetilerek yapılması ve sınırlı sayıda kişinin gruplar halinde kabul edileceği şekilde hizmet verilmesi, mağazaların satışlarını ve gelirlerini düşürmemek için, sınırlı süre içinde tüm müşterilerini ağırlayabilmelerinin önemine; tüketicilerin de, kapalı ortamlarda uzun vakit geçirmekten çekinmeleri sebebiyle, fiziksel mağazalarda bekleme sürelerinin en aza indirgendiği mağazaları tercih edeceklerine işaret ediyor. Yani artık mağaza kasalarında satış, iade, değişim gibi tüm alışveriş işlemlerinin çok hızlı yapılabilmesi, hem satıcılar hem müşteriler için, eskisinden de önem kazanmış durumda. Satış, ödeme alımı ve fatura oluşturma süreçlerinin otomatize edilerek entegre çalıştırılması, elle girişi yapılan işlemlerde hataların önüne geçilmesini sağlayacağı gibi, tüm işlemlerin tek bir kanaldan yapılabiliyor olması, şüphesiz perakende satış süreçlerini çok hızlandıracak.

İnternet alışverişlerinde online ödeme ve mobil cüzdan seçenekleriyle tanışan ve daha sık kullanmaya alışan tüketiciler, aynı kolaylık ve hızı, fiziki ticaretin sunduğu ödeme deneyiminden de bekliyorlar. Müşteriler mağazalarda ödemelerini yaparken, ağırlıklı olarak temassız özellikli banka kartları, mobil bankacılık ve mobil cüzdan uygulamalarını tercih etmeye başladılar. Basitlik ve hız anlamında öne çıkan karekod ile ödeme gibi birçok yeni nesil ödeme alternatifinin kullanımı yaygınlaşırken, müşteri ihtiyaç ve alışkanlıklarına hızlı şekilde cevap vererek, müşterilerine, bir çok yeni nesil ödeme alternatifini sunabilen perakendeciler, yeni dönemde rakiplerinden farklılaşacaklar ve dönüşmekte olan çok kanallı perakendeciliğin kuvvetli oyuncuları haline gelecekler.

Perakendecilerin müşterilerine sundukları alışveriş hızı ve mükemmel müşteri deneyimi, elbette satış deneyimi ve ödeme deneyimini içerdiği kadar, fatura ve belge alma deneyimini de kapsayacak. Online alışverişlerinde faturalarını elektronik olarak mail yoluyla alan ve belgelerine istedikleri her an erişebilen tüketiciler, fiziki alışverişlerinin bitiminde de, elle yazılarak oluşturulan kağıt faturaları almak yerine; garanti, iade, değişim vb. süreçler için de saklamaları gereken tüm fatura ve belgeleri dijital olarak alarak saklamayı tercih edecekler.

Elektronik faturadan bahsetmişken; eğer siz de, 2018 veya 2019 hesap dönemi brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzeri olan vergi mükellefi tanımlamasına uyuyorsanız, 1 Temmuz 2020 tarihinde başlayacak olan elektronik fatura sistemine geçiş zorunluluğuna tabiisiniz demektir. Elbette elektronik fatura sistemine dahil olmanın satış işlemlerine getireceği hız, muhasebesel raporlama verimliliği, tüm kağıt faturalar ile birlikte fatura yazıcıları gibi ek yatırım gerektiren donanımlardan kurtulma avantajından yararlanmak isteyen tüm işletmeler, zorunluluğa tabii olmadan da e-fatura sistemine geçebilirler.

Fiziksel mağazalarına, elektronik ticaret operasyonlarını da ekleyen yeni nesil perakendeciler için, satış ve stoklarını eş zamanlı olarak takip etmek, öncelikli ve çok satılan ürünleri belirleyerek bu ürünlerinin stok seviyelerini yakından izleyerek stok yönetimini mümkün olduğunca iyi bir şekilde yapmanın yanı sıra; ürün maliyet ve karlılıklarını değişen satış dinamiklerine göre günlük olarak hesaplayabilmek her zamankinden daha önemli hale gelmiş durumda. Bir iş yeri sahibi için önemli bir diğer ihtiyaç; dükkanlarında ve sanal mağazalarında gerçekleşen tüm işlemleri tek bir yerden izleyebilmeleri; istedikleri yerden, bilgisayardan ya da cep telefonunda bir mobil uygulamadan, tüm satışlarını, raporlarını, ürün stok seviyelerini anlık olarak takip edebilmeleri. Bu şekilde işletmeler hem ürün stoklarını hem de iş gücü planlamalarını doğru yaparak, hizmet kalitelerini ve müşteri memnuniyetlerini yüksek tutabilecekler. İnternetten siparişlerini verip kargo ile teslimat süreçlerini beklemeyi tercih etmeyen tüketicilere özel mağazadan hızlı teslim seçeneklerinin sunulması, satışların artırılmasında etkili rol oynayacağı gibi; bu siparişlerin doğru zamanlama ile hazırlanabiliyor olması; hem internetten alışveriş yapan müşterilerin memnuniyeti için hem de mağaza çalışanlarının bu siparişleri en hızlı şekilde teslim almaya hazır hale getirerek, mağazadaki müşterilerine sunacağı servis kalitesini yüksek tutabilmesi için önem arz ediyor.

Tüketicilerin alışveriş deneyiminin dijitalleşmesi ve alışkanlıkların dönüşmesi sebebiyle, perakendeciler, ürün ve hizmetlerini müşterileri ile buluşturacak, satış ve gelirlerini artıracak bir çok teknolojiden faydalanmak isteyecekler. Ama bu noktada elbette maliyet tasarrufu ihtiyacı ön plana çıkacak. Ticaretlerini durgunluk dönemlerinde de kesesine zarar vermeden yönetmek isterken, rakiplerinden ayrışarak ayakta kalmanın yolunun dijitalleşmekten geçtiğini bilen tüm işletmeler, ticaretlerini dönüştürecek teknolojik çözüm ve servislere olabildiğince kolay ve düşük maliyet ile erişmenin yollarını arayacaklar.

Peki size, satış ve stokların takibi, ödeme alımı ve faturalama işlemleri gibi ticaretiniz için olmazsa olmaz tüm hizmetlere, tek bir paket içerisinde erişebileceğinizi söylesek? Token Finansal Teknolojiler’in geliştirdiği katma değerli perakende ve ödeme servisleri platformu ve bu platformla uyumlu çalışan yeni nesil BEKO 400TR Android POS cihazı, işte tüm bu hizmetlere tek bir cihaz üzerinde erişilmesi hayalini gerçekleştiriyor.

Beko 400TR Android POS Cihazı’nın Avantajları

BEKO 400TR Android POS cihazına sahip olan bir işletme, hem ek bir ücret ödemeden e-fatura sistemine geçişini tamamlıyor, hem de satış ve stok yazılımı, satış yazılımının ödeme sistemleriyle kablolu entegrasyonu, elektronik fatura hizmeti gibi işletmelerin ihtiyacı olan tüm ticari hizmetler için, geleneksel sistemde sunulduğu şekliyle ayrı ayrı başvurmak ve maliyetlerine ayrı ayrı katlanmak yerine, tek bir cihaz üzerinden erişmenin ve aylık ödeme paketi ile maliyet avantajlı kullanmanın ayrıcalığını yaşıyor.

Karlılıklarını artırmak ve ticaretini büyütmek isteyen tüm işletmeler, ayrı ayrı başvuru ve sözleşme süreçleri ile yorulmadan, ticari ürün ve servislerin standart olarak sunulan yüksek meblağlı ilk yatırım ve bakım maliyetlerine katlanmak zorunda kalmadan, sadece yeni nesil BEKO 400TR Android POS cihazı alarak, işletmelerine dijital çağ atlatıyor. Entegre satış yazılımı, ödeme alımı ve faturalama işlemlerini bütünleşik olarak kullanmanın hız ve kolaylığından faydalanıyor.

Müşterilerine, hızlı, kesintisiz ve mükemmel bir satın alma deneyimi sunmayı arzulayan ilk işletmeler arasında Arçelik ve Beko bayileri yerini aldı.

Yeni nesil BEKO 400TR Android POS cihazı’nın ilk kullanıcıları olan Arçelik ve Beko pilot bayileri, 400TR Android POS cihazı, üzerinde Yapı Kredi Bankası ile oluşturulan premium üye iş yeri çözüm paketi bankacılık servisleri ile birlikte, satış ve stoklarını takip ettikleri Microsoft Dynamics AX 365 ürünü Rapid 360 programı ile entegre şekilde kullanıyorlar, Koçsistem özel entegratör altyapısı güvencesiyle e-fatura ve e-arşivlerini oluşturuyorlar.

Bayiler, Rapid 360 programında sepetlerini hazırlayarak tek bir tuşla satış işlemlerini başlatıyor, nakit ya da kartlı işlemlerin ödemelerini çok hızlı şekilde alıyor, müşteri bilgilerinin satış yazılımından tamamen otomatize şekilde iletilmesi sayesinde hatasız, eksiksiz ve kolay bir şekilde e-fatura / e-arşiv faturalarını oluşturuyor ve 400TR Android POS cihazı üzerinde tüm bu işlemleri uçtan uca 30 saniye içerisinde tamamlayabiliyorlar.

Satış, ödeme ve faturalama işlemlerinin uçtan uca otomatize şekilde gerçekleştirilmesi, hem satış işlemi deneyimini hem de müşterilerin satın alma deneyimini mükemmel bir şekilde dönüştürüyor.

Bayiler, özellikle elle yazdıkları kağıt faturalar ve fatura tutarı sebebiyle elektronik ortamda düzenlemeleri gereken fatura işlemlerinde, manuel girişler sebebiyle yaşadıkları vakit kaybı, hatalı işlem yapılması, fatura oluşturulduktan sonra fatura bilgilerinin satış yazılımına manuel girilmesi gibi işlemleri yapmak zorunda kalmamanın büyük ölçüde hız ve kolaylık getirdiğini söylüyorlar. 400TR Android POS cihazı ile perakende uygulamaları ve ödeme servislerinin eş zamanlı haberleşmesi ve elle yapılan veri girişlerine gerek kalmaması; bayilerin başlatıldığı andan itibaren bir satış işlemini, ürün bilgisi, ödeme bilgisi, fatura bilgisi ile tüm akışların kesintisiz entegre olduğu şekilde uçtan uca izleyebilmelerini sağlarken, satış sonrası muhasebe süreçlerinde de yüksek ölçüde verimlilik kazanıyorlar.

Yeni nesil tüketicilerin alışkanlıkları ve mükemmel kullanıcı deneyimini merkeze alarak geliştirilen 400TR Android POS cihazı Yapı Kredi Bankası uygulaması, her yaş grubundan tüketiciye basit, kesintisiz ve hızlı bir ödeme deneyimi sunarak, ister kartlı ister mobil olsun tercih ettikleri tüm ödeme alternatiflerini kullanabilmelerine imkan veriyor.

Arçelik ve Beko pilot bayileri, 400TR Android POS cihazı üzerinde yazarkasa fişi kesme kolaylığında elektronik fatura düzenleyebilmelerinin, satış işlemlerini büyük ölçüde hızlandırdığını ve müşterilerinin memnuniyetini arttırdığını söylüyor. Tüketiciler, satış işlemleri bitimine oluşan e-fatura ya da e-arşiv faturalarının emaillerine gönderimini talep edebilecekleri gibi, dilerlerse gerçekleştirdikleri tüm işlemin bir özetini 400TR Android POS cihazının sağladığı bilgilendirme fişi aracılığıyla da alma imkanına sahipler. Faturalarını dijital olarak saklamak isteyen tüketiciler ise, işlem bitiminde 400TR Android POS cihazı üzerinde oluşan karekodu, mobil telefonlarıyla okutarak faturalarına dijital olarak erişim sağlayabilirler.

Satışlarını ve gelirlerini artırmak, satış işlemlerini daha basit, daha hızlı ve mükemmel müşteri deneyimi sunarak gerçekleştirmek isteyen, işletmelerini elektronik dönüşüme ve e-fatura sistemine kolaylıkla taşımak isteyen ve tüm bunları yüksek maliyet avantajı ile yapmayı hedefleyen tüm esnaf ve KOBİ’lerimizi, daha detaylı bilgi almak için Beko 400TR Android POS cihazı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.